lauantai 21. marraskuuta 2009

Drilling holes

Hui, kuinka marraskuu on pimeä! Toisaalta on mukava nauttia pimeästä ajasta ja poltella kynttilöitä ja muita valoja mutta valokuvien ottamista tämä aika häiritsee kovasti. Valoisa aika on kovin lyhyt, ja kamera pitää olla hollilla jotta saa edes jonkinlaisia kuvia.

Olen saanut vihdoinkin kiinnitettyä hyllyjä seinään. Siihen hommaan tarvitaan iskuporakonetta, koska minulla kiviseinät, ja sain onneksi lainaksi kunnon porakoneen.

Keittiöön sain vihdoinkin huuto.netistä ostamani valkoisen puisen hyllyn, joka maksoi vaivaisen euron. Se on pituudeltaan noin 120 cm. Alkujaan se oli puun värinen, ja valkoista maalia sudin sille pikavauhtia. Nyt olen hyllylle laittanut keräämiäni hopeanvärisiä kannuja, ruostuneen pienen sinisen myrskylyhdyn, ristin, valkoisen posliinisen kastikekulhon sekä patenttikorkkisia maitopulloja.



Sitten olohuoneeseen sohvan yläpuolelle valkoinen puinen hylly, ei niin leveä kuin keittiön hylly.


Ja sitten eteiseen vielä tällainen pienen pieni hylly. Kirpparilta yhdellä eurolla. Nyt siinä Madonna-patsas.


November in Finland is so dark, time for light is very limited, and this puts some challenges for taking pictures, I do not like to use extra flash when photographing, the light in the picture is a bit too bright and sharp. Been drilling holes on the walls for shelves. To kitchen wall a 120 cm width wooden shelf which I bought from the flea market for one euro. To living room a smaller white shelf. And to the corridor a tiny white shelf, for this shelf I paid also one euro.

22 kommenttia:

  1. Oi, mitä löytöjä ja mihin hintaan!

    VastaaPoista
  2. Sinulla on uskomaton kyky löytää kaunista ja edullisesti.

    Nuokin todella upeita hyllyjä.

    Mukavaa viikonloppua!

    VastaaPoista
  3. Kaunista <3 Tuo Madonna-patsas on ihana...

    VastaaPoista
  4. Kaunista täältä taas löysin! Minusta kaikki hyllyt ovat viehättäviä mutta jotenkin tuo keittiön hylly on mielestäni valtavan kaunis muodoltaan. Maaliakin siinä on juuri sopivasti. Ja päällä suloinen asetelma.

    VastaaPoista
  5. Ihania hyllyjä. Ihania tavaroita ja ihania kuvia. Sulla on kyllä ollut kamera hyvin hollilla!

    VastaaPoista
  6. Onpa sinulla ollut mäihä kun olet löytänyt hyvän mallisia hyllyjä hyvään hintaan! Niitä olen minäkin etsinyt, mutta ei ole osunut kohdalle.

    Mukavaa viikonlopun jatkoa!

    VastaaPoista
  7. Your shelfes (and the items on them) look wonderful!!! (And the price is also wonderful!)
    I send you a bit of LIGHT from Austria!
    Hugs, Traude

    VastaaPoista
  8. Kauniita löytöjä! Mukavaa viikonloppua!

    VastaaPoista
  9. Oj så många fina hyllor du har :O)

    VastaaPoista
  10. Mahtavia löytöjä olet taas tehnyt : ) Kaunista !

    VastaaPoista
  11. Kauniita löytöjä ja jess!!!!
    kyllä valkoinen kaunistaa entisestään.
    Täällä myös maalisuti heilui,
    maalasin ruokailuhuoneen naulakkohyllyn vihdoin valkoiseksi,
    haalea vintage-minttu on ihan ok vaan ei kuitenkaan "minun juttu"... kaunis minne sopii vaan ei meillä "luonteva väri".
    Tosin... olkan ovea en taida raaskita maalata, se kun on niin soma.

    VastaaPoista
  12. Mahtavat löydöt!! Kaikki ovat niin kauniita!

    VastaaPoista
  13. Ihania hyllyjä ja niin halvalla!!! Munkin tekis mieli aina laittaa kaikenlaista seinälle, mutta isäntä laittaa vastaan.. Mukavaa sunnutaita :)

    VastaaPoista
  14. Sinulla täällä mukavia kuvia mukavista kirppislöydöistä. Valkoinen puhelin oli hieno. Ja nuo lusikat tuossa otsakekuvassa. Ei tarvitse itse lähteä kirppikselle kun käy täällä vaan katsomassa ;)
    Tulenpa uudelleenkin kurkistelemaan:)

    VastaaPoista
  15. Oletpa jälleen tehnyt hyviä löytöjä huippuedullisesti. Ja miten oletkaan ne löytösi laittanut esille kauniine esineineen. Kerrassaan upeaa. Hyviä kuvia.

    VastaaPoista
  16. Silmäni osui tuohon kauniiseen Madonna patsaaseen. Taitavasti olet sommitellut taas hyllyjä=)

    VastaaPoista
  17. Heippa Elsa!Kovin hienoa jos saat itse kiinnitettyä hyllyt kiviseiniin.Mä olen ollut vaan aina avustaja...Laitoitko muutes proput?Meillä on kerran tullut hylly alas ja viimeks perjantaina eteisen naulakko vaikka proput aina laitetaan.Ihania juttuja taas sulla.Tohon myrskylyhtyyn mulla heti silmät osui,ihana:)

    Meillä täällä torstaista asti vatsatauti riehunut koko perheellä on taas mun blogissa ollut hiljaista!

    VastaaPoista
  18. Ihana väripilkku tuo sininen lyhty tuolla hyllyllä.

    Myös pikkuhylly (jonka päällä madonna nyt on) on kertakaikkisen viehättävä!

    Toivottavasti sinulla oli kiva syntymäpäivä!

    VastaaPoista
  19. Ihania löytöjä! Mitenkä saat maalattua kaikki vielä noin hienosti? Tavarat näyttävät todellakin vanhoilta. Minun maalamani eivät todellakaan näytä tuolta! :) Onkohan salaisuus maalissa vai hionnassa?

    VastaaPoista
  20. Pimeetä on todella!!! Synkkää, ankeeta, pilkkopimeetä!
    Kauniita hyllyjä ja myös kauniin pelkistettyjä kuvia =)

    VastaaPoista
  21. Maitopullot on niin ihanat, huokailee ja jatkaa etsimistä.

    VastaaPoista

Huomaa: vain tämän blogin jäsen voi lisätä kommentin.